Snimanje i obrada magnetotelurskih podataka na području Krapinskih Toplica
Željeli bismo podijeliti sa čitateljima jednu od važnih aktivnosti koja se odvijala tijekom našeg istraživačkog projekta - snimanje i obrada magnetotelurskih podataka na području Krapinskih Toplica.
Magnetotelurska metoda omogućuje nam mjerenje magnetnog i električnog prirodnog polja Zemlje koje je uzrokovano magnetskim i električnim strujama. Kroz precizno mjerenje i obradu ovih podataka, možemo dobiti informacije o sastavu podzemlja i pružiti detaljnije lociranje geotermalnih vodonosnika u suradnji s gravimetrijom.
Ova prirodna metoda istraživanja koristi širok spektar magnetskih polja, a izvori tih polja mogu biti različiti događaji poput munja u atmosferi. Magnetotelurika je postala primjenjena geofizička metoda zahvaljujući radu znanstvenika koji su svojim otkrićima omogućili njezinu široku primjenu u geologiji i istraživanju podzemnih resursa.
Na području Krapinskih Toplica, tijekom travnja i svibnja 2023. godine, proveli smo snimanje na 12 magnetotelurskih točaka, s prosječnim vremenom snimanja od 20 sati po točki. Podaci su detaljno obrađeni kako bi se osigurala kvaliteta i pouzdanost za daljnje analize. Izrađena je 1D inverzija podataka, uzimajući u obzir litološki razvoj ležišta geotermalne vode i dubinu nepropusnih ležišta.
Rezultati naših istraživanja ukazuju na antiklinalno navlačnu strukturu s mogućnošću ponavljanja slijeda naslaga. Ove informacije pomažu nam bolje razumjeti dubinsku strukturu podzemlja i identificirati potencijalna bogata nalazišta minerala, industrijskih sirovina, podzemnih voda i drugih resursa.
Naši napori bili su usmjereni na stvaranje sigurne i održive budućnosti kroz bolje razumijevanje Zemljine unutrašnjosti i njenih resursa.
Idejni naftno-rudarski projekt hidro-dinamičkog ispitivanja geotermalne bušotine KRT-1
Idejni projekt obuhvaća geodetska terestrička mjerenja bušotinskog radnog prostora za potrebe remonta i ispitivanja bušotine KRT-1, te izgradnju lagune za ispitivanje bušotine. Ovaj dokument uključio je detaljnu geološku analizu istražnog prostora geotermalne vode, analizu ulaznih podataka, uključujući geološke i bušotinske informacije s okolnih bušotina.
Također, provedena je tehnološko-tehnička analiza koja je obuhvatila određivanje prostornih dimenzija i bušotinskog radnog prostora za smještaj remontnog postrojenja. Analizirana je i konstrukcija postojeće bušotine KRT-1, specifikacije ugrađenih kolona zaštitnih cijevi, kao i dosadašnji remontni radovi i radovi ispitivanja. Osim toga, pripremljena je i konceptualna priprema budućih remontnih radova u svrhu revitalizacije postojeće bušotine KRT-1.
Planirani remontni radovi uključuju u građevinske radove na uređenju radnog prostora, postavljanje remontnog postrojenja, osiguravanje ušća bušotine, gušenje bušotine, demontažu erupcijskog uređaja, instalaciju preventerskog sklopa, vađenje sigurnosnog proizvodnog niza, te elektrokarotažna mjerenja u svrhu određivanja petrofizikalnih parametara ležišta. Također, provedeno je proizvodno ispitivanje bušotine, uz pripremu ušća bušotine i privremeno napuštanje bušotine KRT-1 nakon završetka ispitivanja.
U okviru tehnološko-tehničke analize, izrađena je specifikacija površinske proizvodne opreme bušotine, te je analiziran kemijski sastav bušotinskog fluida uključujući proračun procijenjenih količina krute i tekuće faze tijekom remontnih radova i proizvodnog ispitivanja bušotine.
Također, dan je prijedlog plana sanacije i trajnog napuštanja bušotine KRT-1, uz detaljnu analizu mjera sigurnosti, zaštite okoliša, te zaštite na radu i zaštite od požara.
Idejni projekt za korištenje geotermalne energije za toplinske potrebe industrijskih, javnih i medicinsko-turističkih zgrada i objekata općine Krapinske Toplice.
Ovim idejnim rješenjem razmatrana je mogućnost korištenja geotermalne vode za potrebe grijanja slijedećih objekata: DV Maslačak, Crkva Presvetog Trojstva, Spacijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Krapinske Toplice, Osnovna škola Krapinske Toplice i zgrada Općine Krapinske Toplice.
U analizi geotermalne energije za korištenje u promatranim objektima, ključna je briga o dostupnoj količini geotermalne vode. Specijalna bolnica zahtijeva 71% kapaciteta izvorišta, ali još nije utvrđeno kolika će biti maksimalna dopuštena količina termalne vode. Stoga postoji mogućnost da geotermalna energija neće moći zadovoljiti sve potrebe za grijanjem bolnice.
Potrebe za termalnom vodom različitih objekata su sljedeće:
1. Dječji vrtić Maslačak: 2,13 l/s
2. Crkva Presvetog Trojstva: 2,66 l/s
3. Specijalna bolnica: 21,30 l/s
4. OŠ Krapinske Toplice: 7,72 l/s
5. Općina Krapinske Toplice: 0,74 l/s
U daljnjim fazama projekta, bit će nužno odabrati objekte koji će koristiti geotermalnu energiju, uzimajući u obzir dostupnu količinu termalne vode. Također će biti potrebno dobiti koncesijsko pravo za korištenje geotermalnog izvora KRT-1. Ovisno o dobivenim koncesijskim količinama, bit će potrebno odabrati potrošače i dimenzionirati njihove sustave.
Trasa toplovoda je planirana za privatne i javne objekte, a planira se i adaptacija sustava grijanja u kulturnom dobru - Crkvi. Za daljnje faze projekta bit će potrebno dobiti odobrenja za izgradnju od nadležnih tijela i vlasnika.
Korištenjem geotermalne proizvodnje bušotine KRT-1 na području Krapinskih Toplica, očekuje se ušteda od 3.339.246,25 eura godišnje za potrebe grijanja (u sezoni grijanja tijekom 240 dana). Također, geotermalni potencijal može biti iskorišten u agrotermalne svrhe za grijanje 14 staklenika, ukupne površine 14.000 m2.
Korištenjem geotermalne energije za grijanje i hlađenje na području općina Krapinske Toplice očekuje se značajno smanjenje troškova održavanja objekata i direktnih korisnika. Ova ekološki prihvatljiva i energetski učinkovita alternativa konvencionalnom plinu pridonosi energetskoj efikasnosti, smanjenju emisija CO2 te optimalnom korištenju prirodnih resursa. Izrada Idejnog projekta predstavlja ključni korak u tom smjeru, pružajući lokalnim poduzetnicima i turističkim objektima mogućnost iskorištavanja prednosti ove održive energije. Planirano proširenje kapaciteta geotermalne vode dodatno će unaprijediti mogućnosti grijanja. Ovaj korak predstavlja važan iskorak prema održivoj energetskoj budućnosti za Općinu Krapinske Toplice.